הגר ינאי

נולדתי בקיבוץ ברקאי.

המקום האהוב עלי היה ספריית הילדים בקיבוץ, שם ביליתי שעות. אהבתי במיוחד את ספריהם של אדית נסביט, ק.ס. לואיס, טולקין, אסימוב, רודיארד קיפלינג, ג'ק לונדון, קרל מאי, ריידר הגרד, תומס מיין ריד ועוד רבים.

לאחר שירותי הצבאי החלטתי להיות סופרת. אולם חששתי שאינני מסוגלת לכתוב באופן שישביע את רצוני. נסעתי ליפן בתקווה שלימודי זן בודהיזם ישחררו בתוכי את היכולת שקיוויתי לה. ביום חורף מושלג עזבתי את טוקיו לביקור בסיאול שבקוריאה. שכבתי בחדרי עטופה שמיכות משי צבעוניות ולפתע העולם סביבי לבש צורת סיפור. המחברות הצהובות שהבאתי בתרמילי החלו להתמלא סוף סוף.

עם שובי לתל אביב למדתי כתיבה יוצרת בקמרה אובסקורה בהדרכתם של הסופרים יצחק בן-נר ורונית מטלון. בתקופה זו התחלתי לכתוב את הרומן הראשון שלי, "אישה באור", המבוסס על חוויותיי ביפן. הספר ראה אור בשנת 2001.

לאחר מכן עשיתי תואר שני בספרות עברית באוניברסיטת בן גוריון וזכיתי ללמוד אצל חיים באר, אורלי קסטל בלום, אגי משעול, אורי ברנשטיין ועוד.

באותה תקופה התחלתי לעבוד על ספרי השני, "מכונת הנצח של אלכס," המבוסס על החוויות הצבאיות שלי כמש"קית ת"ש ברמת הגולן. הספר היה מועמד לפרס ספיר בשנת 2006.

לאחר מכן שבתי לספרות הפנטסיה האהובה עלי מילדותי. כתבתי את "הלווייתן מבבל", הספר הראשון בטרילוגיית הלווייתן, ואת ספר ההמשך שלו, "המים שבין העולמות." הספרים זכו שניהם בפרס גפן לפנטסיה ישראלית ותורגמו לשפות שונות. בעקבות הפרסום אף זכיתי בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים.

כתיבתם של ספרים אלו גרמה לי לעסוק בשאלת מקומה של הפנטסיה בספרות ובתרבות הישראלית. בשיתוף עם דר' דניאלה גורביץ' יזמתי וערכתי את "עם שתי הרגליים עמוק בעננים," קובץ מאמרים שחוקר את מקומה של הפנטסיה בספרות, בקולנוע ובתרבות הישראלית. הספר ראה אור בשנת 2009.

בשנת 2011 התפרסם הרומן "מקום בטוח ללב."

כיום אני עוסקת במשרה מלאה בכתיבה ספרותית, עריכה והוראת כתיבה יוצרת.

הפרויקט היצירתי הבא שלי הוא הספר השלישי והאחרון בטרילוגיית הלווייתן מבבל. הספר עתיד לראות אור בהוצאת אוקיינוס בסתיו 2017 ויקרא בשם "המסע אל לב התהום".

אני נשואה לתסריטאי ערן ב.י, אימא ללילי ולתאומות הלני וסופיה.

הגר ינאי-סדנאות כתיבה

איפה אפשר להשיג אותי?