הגר ינאי

נולדתי בקיבוץ ברקאי.

המקום האהוב עלי היה ספריית הילדים בקיבוץ שם ביליתי שעות. במיוחד אהבתי את ספריהם של אדית נסביט, ק.ס. לואיס, טולקין, אסימוב, רודיארד קיפלינג, ג'ק לונדון, קרל מאי, ריידר הגרד, תומס מיין ריד ועוד רבים.

לאחר שירותי הצבאי החלטתי להיות סופרת אולם חשתי שאינני מסוגלת לכתוב באופן שמשביע את רצוני. נסעתי ליפן בתקווה שלימודי זן בודהיזם ישחררו בתוכי את היכולת שקיוויתי לה. ביום חורף קר ומושלג החלו הסיפורים לזרום והמחברות הצהובות שהבאתי איתי התמלאו.

עם שובי לתל אביב למדתי כתיבה יוצרת בקמרה אובסקורה בהדרכת הסופרים יצחק בן נר ורונית מטלון. בתקופה זו התחלתי לכתוב את הרומן הראשון שלי המבוסס על חוויותיי ביפן, "אישה באור" שהתפרסם בשנת 2001 בהוצאת כתר.

תואר שני בספרות עברית עשיתי באוניברסיטת בן גוריון וזכיתי ללמוד אצל חיים באר, אורלי קסטל בלום, אגי משעול, אורי ברנשטיין, מרדכי גלדמן ואחרים.

באותה תקופה התחלתי לעבוד על ספרי השני, "מכונת הנצח של אלכס," המבוסס על החוויות הצבאיות שלי כמש"קית ת"ש ברמת הגולן. הספר יצא בהוצאת כתר והיה מועמד לפרס ספיר בשנת 2006.

לאחר מכן שבתי לספרות הפנטסיה האהובה עלי מילדותי וכתבתי את שני הספרים הראשונים בטרילוגיית "הלווייתן מבבל" שיצאו בהוצאת כתר. שניהם זכו שניהם בפרס גפן לפנטסיה ישראלית בשנים 2007 ו – 2008 ותורגמו לשפות שונות.

בשנת 2008 זכיתי בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים.

כתיבתם של ספרי פנטסיה גרמה לי לעסוק בשאלת מקומה של הפנטסיה בספרות העברית. בשיתוף עם דר' דניאלה גורביץ' יזמתי וערכתי את "עם שתי הרגליים עמוק בעננים," קובץ מאמרים שחוקר את מקומה של הפנטסיה בספרות, בקולנוע ובתרבות הישראלית שראה אור בהוצאת גרף בשנת 2009 .

בשנת 2011 התפרסם הרומן "מקום בטוח ללב" בהוצאת זמורה ביתן.

בשנת 2017 השלמתי את טרילוגיית הלווייתן מבבל בספר "המסע אל לב התהום" שראה אור בהוצאת אוקיינוס/מודן.

בשנת 2019 יצא לאור ספר הילדים שלי "מילה וחוטפי החלומות" בהוצאת עם עובד. באותה שנה זכיתי גם בפרס הספר המצטיין ע"ש דבורה עומר לשנת תשע"ט.

לצד כתיבת ספרי אני עוסקת בעריכה ספרותית והוראת כתיבה יוצרת. נשואה לתסריטאי ערן ב.י, אימא לשלוש בנות.

הגר ינאי-סדנאות כתיבה